Systém TOMESA

Systém TOMESA je žiarič celotelového typu. Systém TOMESA je vyrábaný jediným výrobcom – firmou GRÜNBECK GmbH v Nemecku. Táto technológia je celosvetovo chránená patentami.

V liečebnom centre v Bratislave je umiestnených 5 terapeutických zariadení TOMESA v jednotlivých kójach. Každá kója je uzavierateľná pre jedného pacienta. V kóji je umiestnený sprchový kút k použitiu pred liečebnou kúpeľnou procedúrou /u ekzematikov tiež po kúpeli/ a vybavenie pre odloženie oblečenia. V kóji sa ďalej nachádza samotné zariadenie TOMESA, ktoré pozostáva z anatomickej vane, nad ktorou je umiestnená konštrukcia s UVB trubicami. V kóji je ďalej regulačná a filtračná skriňa. Vaňa má výšku 45 cm, je z plastickej hmoty a je anatomicky tvarovaná tak, že umožňuje pohodlné uloženie hlavy a končatín, ako aj otáčanie pacienta. Je koncipovaná na objem 300 l soľného roztoku. Ide o soľný roztok, ktorého zloženie je prakticky rovnaké ako zloženie Mŕtveho mora. Nad vaňou sú umiestnené ožarovacie „nebesá“ s reflexným obložením, vybavené 5 lampami Philips TL 01 /100 Watt/ , ktoré vyžarujú úzkopásmové vysokoúčinné UVB spektrum /311nm/.

Popis systému TOMESA

Jedinečné systémy TOMESA umožňujú vykonávať synchrónnu balneofototerapiu, tzv. imitáciu klimatických podmienok pri Mŕtvom mori. Čo to znamená? Pacient leží v pohodlnej vani, v kúpeli so soľou z Mŕtveho mora a súčasne sa ožaruje soláriom, ktoré je umiestnené nad vaňou. Takto je vytvorená ideálna kombinácia “mora a slnka“. Táto prírodná forma liečby má výborné výsledky u liečby psoriázy, atopického ekzému, akné a iných kožných ochorení. Použité žiarenie UVB 311nm je šetrné k pokožke a pritom najúčinnejšie pri liečbe uvedených kožných ochorení. Po absolvovaní terapií zostáva pokožka ešte dlhý čas súmerne opálená. Morský kúpeľ s príjemnou teplotou 37°C je bohatý na minerály, ktoré pokožku vyživujú a upokojujú a priaznivo pôsobia na celkový svalový a kĺbový systém.

Procedúry

Dĺžka a spôsob liečby pacienta sú individuálne stanovené pri vyšetrení pacienta odborným lekárom a podľa pokynov lekára zaškolené asistentky naprogramujú na vonkajšom displeji regulačnej skrine dobu kúpeľa /5 – 30 min./ a expozičnú dobu žiarenia /1 – 30 min/. Nevyhnutnou podmienkou pre pacienta sú ochranné okuliare s UV filtrom a dodržanie ďalších bezpečnostných opatrení.

Po uložení pacienta do vane solárium klesne do vzdialenosti 75 cm nad hladinou vody. Proces liečby je príjemný, nedráždivý a bezpečný. V prípade akejkoľvek komplikácie pacient potiahne mechanický vypínač zariadenia. Pacient sa vo vode otáča z dôvodu rovnomerného ožiarenia, a to podľa intervalových zvukových signálov, ktoré sú naprogramované v počítači regulačnej skrine. Počas celej procedúry sa asistentka zdržuje v blízkosti kóje a je pacientovi v prípade potreby k dispozícii.

Frekvencia počtu terapií sa v základnej kúre pohybuje v rozpätí priemerne 4 – 5 krát týždenne. Počet terapií za týždeň by nemal byť nižší ako 3 krát a vyšší než 5 krát. Pri intenzívnej liečbe 5x týždenne nastáva výrazné zlepšenie ochorenia už po mesiaci. Základná kúra predstavuje 25 procedúr, na ktoré sa podľa potreby naviaže doplnková kúra v rozsahu 15 procedúr v menšej frekvencii – podľa stavu pacienta. Pri ožarovaní 3 krát týždenne je nástup efektu pomalší – k zhojeniu dochádza v priemere až za 2 mesiace. Doplnková kúra signifikantne predlžuje dobu trvania remisií, podľa klinického stavu pacienta sa vykonáva v rozpätí 2-3 mesiacov. Frekvencia sa pohybuje v priemere od 1 – 2 krát týždenne.

Kúpeľe

Prísadový kúpeľ – soľ z Mŕtveho mora

Blahodárny účinok soli z Mŕtveho mora bol známy a využívaný už v antických časoch. Soľ z Mŕtveho mora vďačí za túto schopnosť minerálom ako sodík, magnéziom, kalcium, kalium, selén, bróm a iné. Soľný kúpeľ pokožku čistí, upokojuje, hydratuje a vyživuje. Okrem psoriázy a rôznych alergií je kúpeľ účinný pri problémoch s reumatizmom, ischiasom, bolesťami kĺbov a svalov. Odstraňuje únavu a stres, upokojuje nervovú sústavu a celkovo zmierňuje bolesti. Účinok kúpeľa je možné zvýšiť masážou celého tela. Zloženie: soľ z Mŕtveho mora.