Rehabilitácia

Naši fyzioterapeuti vyberajú také metódy a postupy, ktoré klientom prinášajú úľavu od bolesti, urýchľujú liečbu poúrazových stavov, ako aj chronických ochorení pohybového aparátu a prinášajú plnú pohyblivosť, adekvátnu stabilitu a funkčnosť postihnutých oblastí. Čo je veľmi dôležité, učia tiež klientov predchádzať vzniku problémov tým, že im vysvetľujú, ako správne držať a cvičiť telo, akým spôsobom zvládnuť dlhé sedenie a státie, ako upraviť ľah pri spánku, ako zmeniť nevhodné pohybové stereotypy a jednostranné zaťaženie nielen pri športe.

Fyzioterapia

Vedúca fyzioterapie je skúsená a kontinuálne sa vzdelávajúca diplomovaná fyzioterapeutka Mgr. Elena Zitová.

Fyzioterapia je cielená ako:

  • príprava na operačné zákroky (výmeny bedrových, kolenných kĺbov, operácie chrbtice), následná fyzioterapia po operáciách, obnovenie funkčnosti a návrat k plnohodnotnému spôsobu života
  • poúrazová fyzioterapia
  • komplexná fyzioterapia a starostlivosť chrbtice
  • fyzioterapia športovcov
  • kompenzačné a stabilizačné cvičenia pri jednostrannom preťažovaní, správna centrácia kĺbov, zvyšovanie výkonnosti, prevencia úrazov, nácvik správneho dýchania
  • individuálna LTV, PILATES
  • skupinové cvičenia, Fit lopty, BOSU ( max. počet 4 osoby)

Manuálna terapia

Manuálna terapia sa využíva na uvoľnenie napätého svalstva a aktiváciu ochabnutého svalstva. Terapeut ovplyvňuje zablokované segmenty a navracia rovnováhu pohybovému aparátu. Manuálnu terapiu využívame vždy v úvodných terapiách, pri akútnych , bolestivých stavoch.    

Naša fyzioterapia používa nasledovné metodiky:

Koncept Dynamická neuromuskulárna stabilizácia (DNS)

Zakladateľom svetovo uznávanej metódy DNS je uznávaný český fyzioterapeut prof. Pavel Kolář. Je to diagnosticko- terapeutický koncept založený na vývojovej kineziológii.  Cieľom je ovplyvnenie posturálnej a lokomočnej funkcie pomocou špeciálnych cvičení. Pri cvičení sa ovplyvňuje centrálna nervová sústava (CNS) a následne dochádza k trvalejšej úprave jej prejavu.

Koncept McKenzie

Jedna z najlepších metód liečby ochorení chrbtice ale i končatín. Jej autorom je Robin McKenzie, fyzioterapeut z Nového Zélandu. Liečebný efekt tejto metódy vychádza z princípu, že základná príčina bolesti chrbtice má mechanickú podstatu a dá sa vyriešiť mechanickým spôsobom. Základom terapie je funkčné vyšetrenie pohybového aparátu a skúmanie špecifických opakovaných pohybov, najčastejšie do obmedzeného pohybu, a ich vplyv na symptómy pacienta. Po vyšetrení sa zvyčajne nastaví jeden cielený cvik, ktorý má pacient vykonávať v danej frekvencii. 

Koncept Mulligan

Mulligan koncept predstavuje jedinečný terapeutický prístup, ktorého zakladateľom je Brian Mulligan. Koncept podľa Mulligana je možné charakterizovať ako špecifickú diagnosticko-terapeutickú metódu, ktorej základ vychádza z vedeckých výskumov a neustáleho vývoju medicíny. Metóda je založená na využití množstva techník, akými sú napríklad „NAG“, „SNAG“, obrátený „NAG“ a taktiež „MWM“ – teda mobilizácie so súčasným pohybom.

Proprioceptívna neuromuskulárna facilitácia (PNF)

Základy tejto metodiky vypracoval Dr. Herman Kabat. Základným neurofyziologickým mechanizmom PNF je cielené ovplyvňovanie motorických neurónov v mieche prostredníctvom aferentných (dostredivých) impulzov zo svalových, šľachových a kĺbových proprioceptorov (senzory vnímajúce polohu, pohyb).

Koncept Pilates

Joseph Hubertus Pilates (1880 – 1967), vytvoril systém telesných cvičení Contrology – vzťah medzi dýchaním a držaním tela. Objavil rozhodujúcu úlohu bránice, hlbokých svalov brucha , trupu a svalov panvového dna označovaných ako hlboký svalový stabilizačný systém. Práve táto skupina svalov je zodpovedná za stabilitu chrbtice, s ktorou úzko súvisí držanie tela, harmonický rozvoj postavy, efektivita a estetika pohybov

PILATES techniky sú zamerané na:

  • Formovanie postavy – ploché brucho, štíhle a pevné končatiny, štíhly driek a vyformovaný zadok
    • Redukciu váhy
    • Prevenciu osteoporózy
    • Zlé držanie tela u detí a mladistvých
    • Skoliózy
    • Bolestivé stavy chrbtice
    • Stavy po operáciách chrbtice a kĺbov
    • Periférne obrny nervov

Každé cvičenie je pacientovi navrhnuté individuálne tak, aby bol do aktívnej činnosti zapojený každý sval sústredeným spôsobom za pomoci dychovej kontroly. Dobré dýchacie techniky a telesná a duševná angažovanosť zanechajú klienta s pocitom harmónie, pohody a relaxácie.

Terapia spúšťových bodov (trigger points)

Terapia poskytuje uvoľňovanie svalov mäkkými technikami a následnú relaxácia svalov cez nácvik bránicového dýchania. Mäkké tkanivá obklopujú ľudské telo a teda aj pohybovú sústavu. Musí sa preto harmonicky, voľne a bez odporu pohybovať spolu s pohybovou sústavou, teda preťahovať sa a vo všetkých svojich vrstvách posúvať. Túto zložitú funkciu ľudského tela vnímame väčšinou až vtedy, keď je narušená a spôsobuje nám starosti.

Kinesiotaping

Kinesiotaping je metóda, využívajúca jedinečne navrhnutú elastickú pásku. Metóda môže byť aplikovaná a kinesio tape nosený medzi jednotlivými terapiami k predĺženiu terapeutického účinku liečby. Kinesiotaping je spôsob liečby založený na vlastných reparačných procesoch. Účinnosť sa prejavuje vďaka aktivácií nervovej a obehovej sústavy.

Kaltenbornova metóda

Kaltenbornova metodika pozostáva z troch základných cvikov, ktoré sa využívajú najmä pri vertebrogénnych poruchách chrbtice, na uvoľnenie mäkkých blokád určitého pohybového úseku. Metóda je vhodná tiež ako prevencia, ktorá zabraňuje blokádam.

Metóda podľa R.Brunkowej

Terapeutický koncept metódy Roswithy Brunkow, nemeckej fyzioterapeutky, je založený na cielenej aktivácií diagonálnych svalových reťazcov. Ide o systém vzperných cvičení, ktorý umožňuje zlepšenie funkcie oslabených svalových skupín, stabilizačným tréningom pre chrbticu a končatiny bez nežiadúceho zaťaženia kĺbov.

Manuálna lymfodrenáž

Manuálna lymfodrenáž je jemná liečebná masáž bez použitia oleja, ktorá má rôzne blahodarné účinky na ľudský organizmus.  Vykonáva sa jemným tlakom na pokožku, takzvanou drenážou, kedy dochádza k rozpohybovaniu lymfy v lymfatickom systéme tela. Masér využíva špeciálne hmaty a drenážne pohyby v smere toku lymfy, ktoré sú veľmi pomalé, nakoľko samotná lymfa v tele koluje veľmi pomaly. Lymfu masér nazhromažďuje do tzv. lymfatických uzlín, odkiaľ ju potom vytláča a posúva opäť ďalej. Dôležitým aspektom lymfodrenáže je teda rýchlejší pohyb lymfy v oblasti hlavných lymfatických uzlín (na krku, v podpazuší, v ingvinálnej oblasti). Tým sa zabezpečí lepšia podpora látkovej výmeny a imunitného systému organizmu. 

Lymfa alebo miazga je biela tekutina, ktorá sa nachádza v lymfatických cievach v tele človeka. Lymfa vzniká v medzibunkových priestoroch, koluje v lymfatických cievach, prechádza cez lymfatické uzliny a končí v žilovom systéme, ktorý ju naspäť vracia do krvi. Lymfa teda necirkuluje v uzavretom systéme ako napríklad krv. Lymfatický systém nemá svoju vlastnú pumpu ako napríklad krv, ktorá má srdce. Je ale veľmi blízko krvného obehu a tak lymfa nepriamo pre svoj pohyb využíva pumpovanie krvi zo srdca. Je veľmi dôležité, aby sa lymfa stále tvorila a odvádzala preč z tela. K tomu vie veľmi pekne pomôcť manuálna lymfodrenáž. 

Aplikáciou manuálnej lymfodrenáže celého tela je možné zbaviť telo opuchov, posilniť imunitu, uvoľniť dýchacie cesty, obnoviť a posilniť celý lymfatický systém a detoxikovať organizmus.  Po tejto masáži sa napríklad oveľa lepšie hoja pooperačné rany. Nehovoriac o tom, že pomáha vyplavovať z tela toxické látky, ktoré sú pre organizmus škodlivé.

 Indikácie:

  • pri lymfedémoch (opuchy)
  • ošetrenie a zmiernenie prejavov celulitídy
  • liečba aknóznej pleti
  • opuchy tváre
  • pri zápaloch dutín a migrénach
  • opuchy po plastických operáciách
  • pooperačné stavy
  • artrózy
  • skleróza multiplex
  • zlepšenie prekvenia a detoxikáxia organizmu

Fyzikálna terapia

ELEKTROLIEČBA:

Laser

Laser je svetloliečba, ktorá využíva svoje pozitívne vlastnosti, a to, že je:

  • monochromatická – jedna vlnová dĺžka
  • polarizovaná – priestorovo orientovaná na jednu plochu
  • koherentná – orientovaná v čase a priestore

Účinky: utišuje bolesť, pôsobí proti opuchom a zápalom, stimuluje obranyschopnosť organizmu a rozširuje cievy.

Ultrazvuk

Je hĺbková mikromasáž tkaniva, zlepšuje krvný obeh, metabolizmus a napätie svalstva. Uplatňuje sa hlavne účinok protibolestivý, zvýšenie miestneho metabolizmu, zlepšenie obehu v drobných kapilárach po športových a iných úrazoch /distorzie, svalové úpony, hematómy/.

Diadynamic

Predstavujú zlúčenie galvanického, harmonicky tvarovaného impulzného prúdu.
Majú prekrvujúci a analgetický účinok.
Terapia sa vykonáva pomocou 2 elektród priložených na postihnuté tkanivo

Interferenčné prúdy

Interferenčné prúdy predstavujú impulzné dvoj, alebo štvorpólové prúdy, ktoré majú tonizačný a analgetický účinok, prekrvujú tkanivo, zlepšujú vstrebávanie a formujú svalstvo.
Terapia sa vykonáva pomocou dvoch, alebo štyroch elektród, alebo prísaviek na postihnutú časť tkaniva

Galvanické prúdy

Galvanické prúdy spôsobujú polarizáciu tkaniva následkom čoho vzniká aktívne prekrvenie vyrovnávajúce zmeny vzniknuté prietokom prúdu.
Prekrvenie urýchľuje látkovú premenu v tkanivách – zlepšuje výživu, urýchľuje vstrebávanie výronov a opuchov, utišuje bolesť a svalové napätie.
Terapia sa vykonáva prikladaním elektród na postihnuté tkanivo pomocou liečených roztokov (mezokain, prokain, jód, …)

Magnetoterapia


Magnetoterapia je najbezpečnejšia a najúčinnejšia fyzikálna liečebná metóda využívajúca pulzné, nízkofrekvenčné magnetické pole, ktoré pozitívne ovplyvňuje biochemické reakcie v bunkách a medzi bunkami, ako aj priechodnosť bunečnými membránami.

  • regenerácia buniek
  • protizápalové pôsobenie
  • zmiernenie bolestí /migréna, kĺby, svaly/
  • urýchlenie procesov hojenia / opuchy, zranenia/
  • stabilizácia krvného tlaku
  • posilnenie a zlepšenie imunitného systému
  • stimulácia rastu a výstavby kostného tkaniva
  • relaxačné účinky na svaly

Trakcia

Trakcia využíva účinky ťahu v horizontálnej rovine alebo šikmej rovine. Cieľom trakcie je uvoľniť skrátené a tuhé fascie a svaly chrbtice. Trakcie sa využívajú pri ochoreniach krčnej chrbtice, driekovej a krížovej chrbtice. Trakcie krčnej chrbtice sa vykonávajú pomocou krčnej manžety, kedy robíme ťah v C chrbtici (krčnej). Trakcie krížovej chrbtice robíme pomocou bedrového pásu, kedy ťah je v lumbosakrálnej chrbtici. Trakcie LS (lumbosakrálnej chrbtice) môžeme aplikovať aj pomocou členkových manžiet.

Najčastejšie indikácie trakcie: Cervicokraniálny syndróm, Cernicobrachiálny syndróm, Lumboischiadický syndróm.

Trakcia je kontraindikovaná, ked po trakčnom teste sa bolesť zvýrazní alebo vyžaruje do končatín.

Lavaterm

Využitie prehrievania tela vo forme obkladov. Veľmi dobré výsledky sú pri svalových, kĺbových a degeneratívnych ochoreniach.

Bioptron svetlo

Účínok:

  • biostimulačný na bunky
  • harmonizuje metabolické procesy
  • stimuluje regeneračné a liečivé procesy celého organizmu

Indikácie:

  • hojenie rán, obnova tkanív, popáleniny, vredy predkolenia
    • zmierňuje bolesť, svalové napätie, redukuje opuchy

NOVINKA:

NOVINKA – od 5.10. 2023

ŠPECIÁLNA FOCUSOVANÁ RÁZOVÁ VLNA

CIELENÁ LIEČBA PRENIKÁ HLBOKO DO TKANIVA, NIE LEN NA POVRCHU.

Zlepšuje regeneráciu tkanív, zmierňuje chronickú bolesť, odstraňuje kalcifikáciu a uvoľňuje svaly.

Trápia Vás … bolesti ramena, tenisový lakeť, skokanské koleno či pätová ostroha? Máme riešenie.

Táto terapie je skvelou voľbou pre každého, kto hľadá neinvazívne riešenie pre chronickú bolesť.

Terapia trvá len 5 – 10 minút a pacienti sú schopní ľahký diskomfort zvládnuť. Intenzita terapie je upravená na základe potrieb a

citlivosti pacienta.

Počet ošetrení závisí od indikácie a reakcie tkaniva na

terapiu. Bežne je potrebných 5−10 terapií v rozmedzí 1−2× týždenne.

Pacienti veľmi často pociťujú okamžitú úľavu po prvej terapii.

Terapia rázovou vlnou je neinvazívna alternatíva ku operácii.

LTV – rehabiličné cvičenia

Individuálne a skupinové cvičenie na balančných podložkách, fit loptách, s overballmi, taktiež TRX, Flowin a SM systém sú vedené skúseným fyzioterapeutom v priestrannej telocvični pri hudbe a príjemnej atmosfére. K dispozícií sú šatne a sprchy