Sauna

...

Liečivé účinky sauny: Liečivé účinky sauny sú známe už od nepamäti. Horúci vzduch v saune vyvoláva potenie a vylučovanie škodlivých látok, otvára póry pokožky, zlepšuje jej prekrvenie, pružnosť a vzhľad a pôsobí proti celulitíde. Zrýchľuje metabolizmus, pôsobí protizápalovo, baktericídne a zabíja roztoče ktoré žijú na ľudskom tele (mimochodom, len dva krát v živote je vaše telo úplné zbavené roztočov, keď sa narodíte a keď vyjdete zo sauny), vďaka čomu sauna pomáha aj proti rôznym alergiám, ekzémom, kvasinkovým a hubovým infekciám, akné a kožným chorobám. Má preukázateľne liečivé účinky pri astme, zápaloch a alergiách dýchacích ciest. Zároveň pôsobí upokojujúco a relaxačne...

Suchá sauna - švédsky typ

Spôsob saunovania, ktorý sa rozšíril začiatkom 70-tych rokov zo Švédska najmä v Nemecku a Veľkej Británii. Princíp spočíva v suchej saune s minimálnu vlhkosťou a teplotou 100 až 110 °C. V súčasnosti jeho obľuba upadá predovšetkým kvôli vysokej záťaži organizmu, horšiemu poteniu a sťaženému dýchaniu horúceho vzduchu. Suchá sauna švédskeho typu sa skladá z izolovaných stien obložených drevom. Na vnútorný obklad používa len správne vysušené a kvalitné drevo, napríklad Severský Smrek, Červený Céder, Bezuzlová Borovica, Hemlock, z drevín bežne dostupných na Slovensku je vhodná Lipa, Jaseň, Jelša alebo osika. Na lavice a vnútorné vybavenie sauny sa obyčajne používa drevo africkej vŕby Abachi, ktoré je mäkké a porézne, vďaka čomu na dotyk nepáli, ale pritom sa ľahko udržiava čisté. Zo slovenských je pomerne dobrá lipa, v prípadne núdze je možné použiť drevo topoľové, ktoré sa však zle opracováva a pri použití v saune rýchlo zošedne. Všetky materiály použité v saune musia byť prírodné, na izoláciu sa používa minerálna alebo sklená vata , drevo sa nesmie nijako povrchovo chemicky upravovať len v prípade často používaných sáun sa používa včelí vosk, alebo parafínový olej na zníženie nasiakavosti lavíc a vnútorného vybavenia.

...

Vlhká sauna – fínsky typ

Ide o klasický fínsky typ sauny, teda mierne teplú a vlhkú saunu, ktorá je aj súčasným trendom. Pri tomto type saunovania je dôležité, aby teplota v saune neprekračovala 75 - 80 °C, súčasne je však udržiavaná vysoká relatívna vlhkosť vzduchu, až cca 80%. Špeciálne riešené vetranie a cirkulácia vzduchu pritom zabezpečujú rovnakú teplotu a vlhkosť v celej saunovej miestnosti od podlahy po strop. Čím je vzduch vlhší, tým sa teplota vzduchu môže lepšie transportovať na pokožku (čím vlhší je vzduch, tým je vyššia jeho tepelná vodivosť). Vďaka tomuto, je subjektívne vnímaná teplota sauny zahriatej na 75 stupňov, pri 60% vlhkosti asi taká ako pri suchej saune zahriatej 100 stupňov, avšak bez nepríjemných vedľajších účinkov suchej sauny (vysoká záťaž obehového systému, komplikovanejšie dýchanie...). Všeobecne platí, že nižšia teplota v saune sa dá vykompenzovať vyššou vlhkosťou. Konštrukcia aj použité materiály sú rovnaké ako u suchej sauny. Vyžaduje sa pec s dostatočne veľkým kontajnerom na kamene (leje sa na ne voda a tak sa vyrába para), alebo pec kombinovaná s parným generátorom, na nej je potom možné presne si nastaviť teplotu a relatívnu vlhkosť, ktorú potom pec v saune automaticky udržiava.